National, County & District Competitions 2017

 

Ladies Competitions

National & County

Womens Top Club
DayDateRoundOpponentsVenueResult
Sat20 MayPreliminaryWelwyn & DistrictHomeLost: 2 - 2 (65 - 67)
Champion of Champions Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
By Sun 21 MayPreliminaryJackie CormackT. Walton (Whit Hern)HomeWin: Walk over
By Sun 4 JunRound 1Jackie CormackH. Stapleford (Royston)AwayLost: Conceded
Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Tue 6 June1Sarah MarshallT.Miles (Herts)HomeWon
Lesley BrownH. McMillan (Garston)AwayWon
Thurs 13 June2Jackie CormackM. Stevens (Herts)HomeWon
2Sarah MarshallM. Hendry (Bushey)AwayLost
2Lesley BrownM. Obee (Garston)HomeWon
Wed 28 June3Jackie CormackB. Ottaway (Herts)HomeWon
3Lesley BrownM. Hendry (Bushey)AwayLost
Mon 3 JulyLast 16Jackie CormackL. Boniface (Tring)Home
Pairs
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Fri 2 June1Lesley BrownJ.Selleck (Bushey)AwayLost
Linda RalphsH. Bowles (Croxley Guild)HomeLost
Thurs 8th June2Anne Furlong & Jackie CormackL. Hay (Garston)AwayWon
Thurs 15th June3Anne Furlong & Jackie CormackD. Honey (Bushey)AwayWon
Fri 30th JuneLast 16Anne Furlong & Jackie CormackL.Tutt (Harpenden)Away
Triples
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Tue 2 May1Anne Furlong & Jackie CormackJ. Selleck (Bushey)AwayLost
Tue 9 May2Lesley Brown, Linda Ralphs & Liz TempleH. McMillan (Garston)HomeWon
Wed 17 May3Lesley Brown, Linda Ralphs & Liz TempleM. Hendry (Bushey)AwayWon
Fri 19 MayLast 16Lesley Brown, Linda Ralphs & Liz TempleM. Emery (Stevenage)HomeWon
Tues 23 MayQuarter FinalsLesley Brown, Linda Ralphs & Liz TempleS. Maynard (Welwyn GC)AwayWon
Wed 7 JuneSemi-FinalsLesley Brown, Linda Ralphs & Janice Murgatroyd (sub for Liz Temple)L. Tutt (Harpenden)HatfieldLost
Fours
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Thur 4 May1Lesley Brown, Sarah Marshall, Linda Ralphs & Liz TempleM. Hendry (Bushey)AwayWon
Anne Furlong, Carole Dunn, Jackie Cormack & Marcia DunstoneB. Ottaway (Herts)HomeWon
Wed 10 May2Lesley Brown, Sarah Marshall, Linda Ralphs & Liz TempleR. Biggs (Kings Langley)HomeWon
Anne Furlong, Carole Dunn, Jackie Cormack & Marcia DunstoneA.Hurst (Herts)AwayLost
Thurs 18 May3Lesley Brown, Sarah Marshall, Linda Ralphs & Liz TempleJ. West (Harperbury)AwayLost
Seniors Fours
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Tues 27 June1Anne Furlong, Carole Dunn, Anne Cutting & jackie CormackS. Smale (Potters Bar)AwayLost
Unbadged Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Wed 24 May1Linda RalphsJ. Wallis (Tring)AwayWon
Lesley BrownM. Cavaye (Abbots Langley)AwayLost
Wed 31 May2Linda RalphsB. Edwards (Bushey(AwayWon
Thurs 29 JuneLast 16Linda RalphsD. Marks (Buntingford)HomeWon
Wed 5 JulyQuarter FinalLinda RalphsM MacKinnon (Holwell)Welwyn Garden City
Officers' Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Mon 8 May1Lesley BrownJ. Dixon (Townsend)AwayLost
County League
DayDateTeamOpponentsVenueResult
Tues16 MayBerkhamsted 1Kings Langley 2AwayLost: 19 - 21
Mon12 JuneBerkhamsted 2KitchenersHomeTBA
Tues27 JuneBerkhamsted 1HertsAwayWon: 20 -18
Wed5 JulyBerkhamsted 2Little GaddesdenHome
Fri21 JulyBerkhamsted 2TringAway
Tues1 AugBerkhamsted 1Hemel HempsteadHome

Watford & District

Jubilee Cup
DayDateRoundOpponentsVenueResult
Thurs6 July1Kings LangleyAway
Fri28 July2
Champion of Champions Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
By Mon 26 June1Jackie CormackS. Robb (Oxhey)Home
Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
By Mon 26 June1Jackie CormackL. Hay (Garston)Home
Linda RalphsJ. Hollister (Garston)Away
By Mon 17 July2Sarah MarshallTBAHome
Pairs
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
By Mon 12 June1Anne Furlong,H. McMillan (Garston)Home
Anne Cutting,V. Jeeves (Croxley Guild)Home
By Mon 26 June2Liz Baker,TBAAway
Alice Biggs,G. Salmon (Hemel Hempstead)Home
Linda Ralphs,TBAAway
Lesley Brown,TBAHome
By Mon 17th July3
Triples
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
By Mon 26 June1Gill Howells, B. Ottaway (Herts)Away
Mary Clarke, M, Warden (Herts)Home
Linda Ralphs, D. Honey (Bushey)Home
Janet Jackson, L. Boniface (Tring)Away
Anne Furlong, G. Salmon (Hemel Hempstead)Home
Lesley Brown, A. Dix (Met. Police)Home
By Mon 17 July2
Two Wood Triples
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
By Mon 17 July2Lesley Brown, TBAAway
Anne Cutting, TBAHome
Anne Furlong,TBAAway
By Mon 14 Aug3
Officers Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
By Mon 17 July1Lesley BrownC. Sage (Bushey)Home
Officers Singles
DayDateOpponentsVenueResult
Thurs2 JuneBusheyAway
Tues13 JuneHertsHome
Tues20 JuneHemel HempsteadAway
Tues4 JulyGarstonAway
Fri7 JulyCroxley GuildHome
Thurs13 JulyKings LangleyHome
Tues8 AugTringHome
Fri18 AugNorth WatfordAway

Men’s Competitions

National & County

Top Club
DayDateRoundOpponentsVenueResult
Sun14 MayPreliminaryRosedaleHome
Club Fours
DayDateRoundOpponentsVenueResult
Fri12 May1Potters BarAway
Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Tue 30 May1Maurice PrimoB. Coles (Garston)AwayLost
Tue 6 Jun2Kevin ClarkeJ. Bunting (Potten End)AwayWon
David BrownV Payne (Garston)AwayWon
Tue 13 Jun3Kevin ClarkeP. Murray (Garston)AwayLost
3David BrownK. Woodward (Kitcheners)HomeLost
Pairs
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Thurs 1 Jun1Brian Ralphs & Paul MacknessM. Sage (Bushey)HomeWon
Thurs 8 Jun2David Brown & Kevin ClarkeJ. Hay (Garston)HomeWon
Brian Ralphs & Paul MacknessG. Edwards (Garston)HomeLost
Thurs 15 Jun3David Brown & Kevin ClarkeJ. Masters (Little Gaddesden)HomeLost
Triples
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Tue 2 May1Steve Burrell, Brian Ralphs & Kevin ClarkeM. Coles (Garston)AwayLost
Unbadged Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Thurs 11 May1Brian RalphsJ. Bunting (Potten End)HomeLost
Officers' singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Wed 3 May1Brian RalphsJ. McKeown (Welwyn & District)HomeWon
Mon 8 May2Brian RalphsL. Roberts (Harperbury)HomeLost

Watford & District

Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
By Mon 26 Jun1Brian RalphsR. Brown (Borehamwood)Away
Pairs
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
By Tues 30 May1Brian Ralphs & Paul MacknessP. Stamp (Met Police)HomeLost
David Brown & Kevin ClarkeBill Howells & Geoff DrewHomeDavid Brown & Kevin Clarke
Pete Batchelor & Paul SimsD. Ewington (Bovingdon)AwayWalkover
Terry Kenyon & John WebbP. Routley (Tring)HomeWon
Alan Jones & Ken MaynardA. Reid (Watford)AwayLost
By Tues 27 June2David Brown & Kevin ClarkeD. Gomm (Potten End)Home
Pete Batchelor & Paul SimsD. Craft (Mill End)AwayLost
Triples
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
By Wed 31 May1Bill Howells, Geoff Drew & Tony SmartM. Hayes (Watford)HomeLost
Fours
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
No entrants

St Albans & District

Singles
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Thurs 22 June2Maurice PrimoHarpendenHomeLost
Pairs
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Thurs 11 May1Alan Jones & Ken MaynardE. Marriner (Potters Bar)AwayWon
Wed 14 June2Terry Kenyon & John WebbR. Lush (Hatfield)TBAHomeWon
Del Root & Eric BrowittD. Salmon (Potters Bar)AwayLost
Tues 8 Aug3Terry Kenyon & John WebbA. Redford (Harpenden)Away
Triples
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Tue 27 June1Alan Jones, Ken Maynard & Del RootB. Smith (Hemel Hempstead)Away
Fours
Day/DateRoundPlayersOpponentsVenueResult
Mon 31 July1Alan Jones, Ken Maynard, Del Root & Eric BrowittM. Howe (Shire Park)Away

Mixed Competitions

Tony AllcockTrophy (Over 60’s Mixed Fours) & Dacorum Charity Shield

Tony Allcock Trophy
DayDateRoundOpponentsVenueResult
Sun28 May1Potters BarAwayLost: 32 - 44
Dacorum Charity Shield
DayDateOpponentsVenueResultAggregate Points
Sat27 MayKitchenersAwayLost: 1 - 41 - 4
Sat3 JuneHemel HempsteadHomeWon 4.5 - 0.55.5 - 4.5
Wed21 JuneBovingdonAwayLost 1 - 46.5 - 8.5
Thurs27 JulyPotten EndHome
Sun27 AugTringAway
Fri15 SeptKings LangleyHome

 

Facebooktwitter
Contact Form Powered By : XYZScripts.com